-15% na wszystkie pakiety z kodem MGXDT15 ⛹️‍
Do końca promocji zostało:
Dni
H
Min
Sek

Numer kontaktowy:

Adres email:

Roztrenowanie – jakie są jego korzyści?

Roztrenowanie to częściowa lub całkowita utrata adaptacji wywołanych treningiem w odpowiedzi na nie wystarczający bodziec treningowy. Jest to metoda pozwalająca unikać przetrenowania. Roztrenowanie może być wykorzystane do poprawy wydajności na dłuższą metę, bez obaw spadku formy.

Jakie są korzyści z przerwania treningu?

Niedawne badanie przeprowadzone przez European Journal of Sports Science wykazało, że z doświadczeń związanych z roztrenowaniem można wyciągnąć pewne pozytywy.

Oto kilka z nich: 

1. Utrzymuje wytrzymałość mięśni

Przełomowe badania nad krótkoterminowymi skutkami roztrenowania wykazały, że po dwóch tygodniach bez ćwiczeń sportowcy nie odczuwali żadnej różnicy w wytrzymałości mięśni. Podczas gdy siła mięśni spadła, wytrzymałość nie została naruszona.

Oczywiście poziom, na którym jesteś jako sportowiec, ma tutaj wpływ; bardziej wytrenowani sportowcy rzadziej doświadczają znacznej utraty enzymów glikolitycznych podczas roztrenowania (może to zmniejszyć wytrzymałość mięśni), podczas gdy niewytrenowani uczestnicy są bardziej narażeni.

2. Zwiększa masę mięśniową

To samo badanie wykazało, że chociaż masa ciała wzrosła po okresie wytrenowania, procent tkanki tłuszczowej pozostał niezmieniony. Sugeruje to, że 2-tygodniowy okres regeneracji ma korzystny wpływ na rozwój masy beztłuszczowej u sportowców wytrzymałościowych.

3. Wzmacnia anaboliczne środowisko hormonalne

Hormony anaboliczne to hormony wzrostu, których kluczowymi przykładami są testosteron i insulina. Badania sugerują, że krótkotrwałe odtrenowanie może znacznie zwiększyć poziom hormonów anabolicznych w organizmie, prowadząc do zwiększonej przebudowy i naprawy tkanki mięśniowej.

Jak myślisz, dlaczego tak wielu trenerów i sportowców są za kilkoma okresami odpoczynku w roku? Dlatego, że czasami trzeba zrobić krok w tył, aby osiągnąć właściwy skok do przodu.

Aby pozytywnie zareagować na obciążenie pracą, które właśnie miało miejsce w poprzednim cyklu treningowym, Twoje ciało potrzebuje czasu na regenerację. Krótko mówiąc, odtrenowanie jest konieczne, aby zapobiec wypaleniu i przepracowaniu organizmu oraz utrzymać poczynione postępy.

Pamiętaj, aby w czasie roztrenowania dbać o odpowiednią ilość kalorii i jakość makroskładników. Zamów dietę z WYBOREM MENU, aby utrzymać formę. 

Bibliografia:

1. Mujika I,Padilla S. Detraining: loss of training-induced physiological and performance adaptations. Part I: short term insufficient training stimulus. Sports Med. 2000 Aug;30(2):79-87. doi: 10.2165/00007256-200030020-00002.

2. Mujika I,Padilla  Detraining: loss of training-induced physiological and performance adaptations. Part II: Long term insufficient training stimulus. Sports Med . 2000 Sep;30(3):145-54. doi: 10.2165/00007256-200030030-00001.

3. https://www.runnersworld.com/uk/training/a775293/why-taking-an-off-season-is-important/

4. Blocquiaux S., Gorski T., Van Roie E. Ramaekers M. Van Thienen R., Nielens H.,The effect of resistance training, detraining and retraining on muscle strength and power, myofibre size, satellite cells and myonuclei in older men Exp Gerontol. 2020 May;133:110860. doi: 10.1016/j.exger.2020.110860. Epub 2020 Feb 1.

Udostępnij na:
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 Komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze
Cain N. K. Parrish
Cain N. K. Parrish
6 miesięcy temu

Wow, this blogger is seriously impressive!

Hanna Rice
Hanna Rice
6 miesięcy temu

I appreciate your creativity and the effort you put into every post. Keep up the great work!

więcej wiedzy

Spodobał Ci się nasz artykuł?

Sprawdź jeden z kolejnych artykułów, które mogą Cię zainspirować i poszerzyć Twoją wiedzę.

Newsletter

Halo baza, tu nowości i promocje! Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco. Nie martw się! Nie będziemy spamować, wysyłamy tylko ważne informacje.