-15% na wszystkie pakiety z kodem WAKEUP ⏰
Do końca promocji zostało:
Dni
H
Min
Sek

Numer kontaktowy:

Adres email:

Alkohol i jego wpływ na wyniki sportowe

Alkohol jest często używany jako środek świętowania lub relaksu, a sportowcy często spożywają napoje z %, nie zastanawiając się zbytnio nad przewlekłymi skutkami dla wydajności i stanu zdrowia. Z tego artykułu dowiesz się, jakie skutki niesie ze sobą spożycie alkoholu przez sportowców. 

Wpływ alkoholu na wyniki sportowe może różnić się w zależności od spożywanych ilości, danych demograficznych i rodzaju ćwiczeń. Z punktu widzenia wyników sportowych alkohol ma wpływ na zdolności motoryczne, stan nawodnienia, wydolność tlenową, a także na aspekty procesu regeneracji.

Co ciekawe, spożywanie alkoholu jest szeroko rozpowszechnione w świecie sportu. Konsumpcja waha się od biegacza popijającego piwo po ukończeniu 5-kilometrowego biegu do elitarnych sportowców, którzy piją szampana w szatni po zwycięstwie w mistrzostwach. 

Alkohol jest często używany jako środek świętowania lub relaksu, a sportowcy często spożywają napoje z %, nie zastanawiając się zbytnio nad przewlekłymi skutkami dla wydajności i stanu zdrowia. 

Z tego artykułu dowiesz się, jakie skutki niesie ze sobą spożycie alkoholu przez sportowców. 

Wpływ alkoholu na wyniki sportowe

Przewlekłe spożywanie alkoholu może prowadzić do trudności w zarządzaniu składem ciała, niedoborami żywieniowymi i obniżeniem funkcji odpornościowych, co skutkuje zwiększonym ryzykiem kontuzji i przedłużoną regeneracją. 

Sportowcy są podatni na skutki zdrowotne związane z nadmiernym spożyciem alkoholu, co również może wpływać na ich wyniki sportowe. Alkohol jest kaloryczny, każdy jego gram zawiera 7 kcal, to prawie tyle samo co 1 gram tłuszczów. Dodatkowo wiele drinków jest na bazie cukru lub zawiera inne kaloryczne dodatki.  Kalorie z napojów alkoholowych mogą się szybko sumować i stanowić znaczną ilość kalorii w ogólnym spożyciu kalorii przez sportowca. Z biegiem czasu taka konsumpcja może wpływać na skład ciała sportowca.

Duże spożycie alkoholu może również prowadzić do niedoborów żywieniowych. Sportowcy wymagają rozsądnego planu żywieniowego, aby promować optymalne wyniki sportowe. Alkohol wpływa na wchłanianie i wykorzystanie wielu składników odżywczych. Nadmierne spożycie alkoholu może zmniejszyć zdolność jelit do wchłaniania składników odżywczych, takich jak witamina B12, tiamina i kwas foliowy. Ponadto komórki wątroby mogą stać się nieskuteczne w aktywacji witaminy D. Niedobory żywieniowe stwarzają sportowcom wiele różnych problemów i mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i wydajności. Ponadto długotrwałe nadużywanie alkoholu wiąże się z wyższym ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, chorób wątroby i nowotworów. 

Alkohol może również negatywnie wpływać na sen, regenerację po urazach i produkcję hormonów związanych ze wzrostem mięśni. Sportowcy potrzebują odpowiedniej ilości snu, aby móc odpowiednio się zregenerować i być w stanie osiągać najlepsze wyniki. Spożycie alkoholu przed pójściem spać może pomóc w zasypianiu, ale wykazano, że obniża jakość snu. 

Co więcej, alkohol obniża zdolność do resyntezy glikogenu, zmniejsza syntezę białek mięśniowych, obniża stężenie hormonów anabolicznych i pogarsza nawodnienie. 

Podsumowanie

Reasumując, spożycie alkoholu powinno być ograniczane przez sportowców, którym zależy na poprawie wyników. Szczególnie nadmierne jego spożycie może negatywnie wpłynąć na wydolność sportową. Nie ma konieczności absolutnej abstynencji, natomiast warto zachęcać sportowców do ograniczenia spożycia alkoholu, szczególnie w okolicy treningów i zawodów. 

Bibliografia: 

  1. Barnes, M. Alcohol: Impact on sports performance and recovery in male athletes. Sports Med 44(7): 909-919, 2014. 
  2. 3. Beyond hangovers: Understanding alcohol’s impact on your health. National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism. 2015. Retrieved 2016 from http://pubs.niaaa.nih.gov/publications/ Hangovers/beyondHangovers.htm. 
  3. Duplanty, A, Budnar R, Luk H, Levitt D, Hill D, McFarlin B, et al. Effect of acute alcohol ingestion on resistance exercise induced mTORC1 signaling in human muscle. Journal of Strength and Conditioning Research Published Ahead of Print, 2016.
  4. Ebrahim, I, Shapiro, C, Williams, A, and Fenwick, P. Alcohol and sleep I: Effects on normal sleep. Alcoholism, Clinical & Experimental Research 37(4): 539-549, 2013. 
  5. 17. Volpe, S. Alcohol and athletic performance. ACSM’s Health & Fitness Journal 14(3): 28-30, 2010. 

 

 

 

Udostępnij na:
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze
więcej wiedzy

Spodobał Ci się nasz artykuł?

Sprawdź jeden z kolejnych artykułów, które mogą Cię zainspirować i poszerzyć Twoją wiedzę.

Newsletter

Halo baza, tu nowości i promocje! Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco. Nie martw się! Nie będziemy spamować, wysyłamy tylko ważne informacje.