Zestaw próbny -10 zł taniej. 💸 Rabat nalicza się automatycznie w koszyku.
Do końca promocji zostało:
Dni
H
Min
Sek

Numer kontaktowy:

Adres email:

Kondycja fizyczna, a spożywanie alkoholu

Czy Twoja kondycja fizyczna może się pogorszyć przez spożywanie alkoholu? Jaką ilość napojów procentowych możesz wypić aby uzyskiwać dobre efekty treningowe? Jeśli nurtują Cię odpowiedzi na te pytania – sprawdź nasz tekst.

Kiedy kondycja fizyczna się pogarsza?

Alkohol działa depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy. Osłabia koordynację ręka-oko, zaburza ocenę sytuacji i spowalnia czas reakcji. Spożycie nadmiernej ilości alkoholu skutkuje odwodnieniem i hipoglikemią na drugi dzień, co dodatkowo utrudnia powrót do treningów. 

Nie istnieją żadne dowiedzione korzyści picia alkoholu przed, w trakcie lub po rozgrywkach sportowych. Zaleca się, aby sportowcy wykluczyli z diety alkohol, jeśli nie całkowicie, to przynajmniej w okresie zawodów czy intensywnych przygotowań do nich.

 

Alkohol nie tylko pogarsza kondycję fizyczną, ale też…

zawiera puste kalorie, czyli takie, które nie zapewniają żadnej wartości odżywczej. Spożywanie alkoholu bezpośrednio po treningu opóźnia regenerację mięśni, ale picie regularne sprawia, że trudniejsze jest zachowanie zrównoważonej diety. Dodatkowe kalorie przekładają się na niedobory składników odżywczych i/lub tycie. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja dieta jest odpowiednio zbilansowana – wybierz catering przygotowywany przez specjalistów: www.dietytreningowe.pl. Sprawdź aktualne promocje i wybierz najlepszą ofertę.

Problemy ze zrównoważeniem gospodarki wodnej

Trening powoduje odwodnienie i niedobór elektrolitów, które wypacane są w czasie wysiłku fizycznego. Alkohol również przyczynia się do odwodnienia organizmu.

Spożywanie silnego alkoholu na dzień lub dwa przed treningiem może więc doprowadzić do zaburzeń w gospodarce wodnej i elektrolitowej. Skutkiem jest zazwyczaj wyczerpanie i nagły atak pragnienia w czasie ćwiczeń. 

Co więcej, bezpośrednio po wypiciu alkoholu spada poziom cukru we krwi. Nawet jeden kieliszek wina może pozbawić organizm części glikogenu. Glikogen z kolei pozwala na aktywność fizyczną o wysokiej intensywności, tak więc alkohol mniejsza odporność na wysiłek, zwłaszcza podczas ćwiczeń aerobowych.

Kondycja fizyczna to jedno, a regeneracja mięśni?

W czasie treningu mięśnie ulegają mikrouszkodzeniom. Jest to całkowicie normalne, tkanka goi się i nadbudowuje cały czas, między innymi za sprawą wydzielania ludzkiego hormonu wzrostu w odpowiedzi na uszkodzenia. Picie alkoholu po treningu uniemożliwia skuteczną regenerację mięśni poprzez zmniejszenie wydzielania właśnie tego hormonu. Dowiedz się jak prawidłowo zadbać o regenerację mięśni: [klik].

W rezultacie ból mięśni po treningu trwa dłużej, tkanka jest też podatna na dodatkowe uszkodzenia. Alkohol zakłóca również proces wytwarzania nowych komórek mięśniowych. Zamiast zwiększać poziom testosteronu, który pomógłby w rozwoju mięśni, do krwiobiegu wypuszczony zostaje kortyzol, który z kolei działa hamująco na komórki. 

 

Literatura:

  1. Lakićević N. The Effects of Alcohol Consumption on Recovery Following Resistance Exercise: A Systematic Review. J Funct Morphol Kinesiol. 2019;4(3):41. Published 2019 Jun 26. doi:10.3390/jfmk4030041;
  2. Poulsen M.B., Jakobsen J., Aagaard N.K., Andersen H. Motor performance during and following acute alcohol intoxication in healthy non-alcoholic subjects. Eur. J. Appl. Physiol. 2007;101:513–523. doi: 10.1007/s00421-007-0511-y.
Udostępnij na:
5 1 ocena
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze
więcej wiedzy

Spodobał Ci się nasz artykuł?

Sprawdź jeden z kolejnych artykułów, które mogą Cię zainspirować i poszerzyć Twoją wiedzę.

Newsletter

Halo baza, tu nowości i promocje! Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco. Nie martw się! Nie będziemy spamować, wysyłamy tylko ważne informacje.