Numer kontaktowy:

Adres email:

Czym jest MET?

Równoważnik metaboliczny jest standardową miarą w fizjologii używaną do oznaczania intensywności aktywności fizycznej.

Równoważnik metaboliczny jest standardową miarą w fizjologii używaną do oznaczania intensywności aktywności fizycznej. MET oblicza się jako stosunek tempa metabolizmu w pracy (zużycia energii podczas określonej aktywności fizycznej) do tempa metabolizmu spoczynkowego (zużycia energii podczas snu).

Co mierzy MET?

Równoważnik metaboliczny można obliczyć poprzez pomiary ilości tlenu zużywanego przez organizm podczas różnego rodzaju aktywności lub ćwiczeń. Podstawowe MET jest mierzone jako 1. Oznacza to, że 1 MET to ilość energii, określona na podstawie ilości wdychanego tlenu. Zużywana jest ona przez organizm w spoczynku. Czynności uznawane za odpoczynek obejmują spokojne siedzenie na krześle lub czytanie książki leżąc na łóżku.

Kiedy wykonywane są bardziej aktywne czynności, takie jak chodzenie czy jazda na rowerze, organizm zużywa więcej energii, a tym samym więcej tlenu. Wtedy wartości równoważnika metabolicznego są wyższe. MET dla różnych zadań mieści się w zakresie od 1,5 do aż 18,0.

Do czego służy równoważnik metaboliczny?

Każdy może użyć równoważnika metabolicznego do określenia intensywności treningu lub codziennych czynności w domu. Wartość 1 MET jest podstawowym tempem metabolizmu osoby w spoczynku. Wartość od 3 MET do 6 MET uważa się za umiarkowaną aktywność fizyczną. Umiarkowana (o niskiej intensywności) aktywność fizyczna to każda, która powoduje wzrost częstości akcji serca lub oddychania. Takie zajęcia zwykle spalają od 3,5 do 7,0 kalorii (cal) na minutę (kcal/min).

Wszelkie wartości MET od 7 do 18 uważa się za intensywną aktywność fizyczną. Przykładami takich aktywności są na przykład: wyczerpująca gra w tenisa, wykonywanie wymagających ćwiczeń gimnastycznych. Ponadto jazda na nartach w dół wzgórza i pływanie konkurencyjnych okrążeń w basenie. Energiczne ćwiczenia fizyczne zużywają 8,0 lub więcej kalorii na minutę; wartość ta może się jednak różnić w zależności od poziomu sprawności, wagi, wieku i innych podobnych czynników.

Na przykład mężczyzna, który jeździ konno, ma MET około 3,5, co oznacza, że ​​jego tempo metabolizmu jest 3,5 razy większe niż tempo metabolizmu spoczynkowego. Kobieta, która podróżuje z plecakiem, ma 7 MET, czyli tempo przemiany materii, które jest siedmiokrotnie wyższe niż w stanie spoczynku.

Jak sprawdzić swoją wartość MET?

Wysiłkowy test metaboliczny jest jednym ze sposobów określenia czynników związanych z równoważnikiem metabolicznym. Podczas testu będziesz ćwiczyć na bieżni lub rowerze przymocowanym do ergometru – urządzenia do pomiaru wykonanej pracy. Będziesz też podłączony do aparatu oddechowego i analizatora gazów. Gdy poziom tlenu nie zwiększa się dalej, ale intensywność ćwiczeń nadal rośnie, analizator gazów określi VO2max lub maksymalną (maks.) objętość (V) tlenu (O2).

Test pokazuje, jak dana osoba reaguje na aktywność fizyczną na różnych poziomach intensywności. Sprzęt generuje również niektóre z następujących statystyk: spalone kalorie na minutę podczas ćwiczeń; procent kalorii pochodzących z tłuszczu, węglowodanów i białka; objętość wydychanego dwutlenku węgla (CO2) (VCO2); i tętno.

Udostępnij na:
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze
więcej wiedzy

Spodobał Ci się nasz artykuł?

Sprawdź jeden z kolejnych artykułów, które mogą Cię zainspirować i poszerzyć Twoją wiedzę.

Newsletter

Halo baza, tu nowości i promocje! Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco. Nie martw się! Nie będziemy spamować, wysyłamy tylko ważne informacje.