Zestaw próbny -10 zł taniej. 💸 Rabat nalicza się automatycznie w koszyku.
Do końca promocji zostało:
Dni
H
Min
Sek

Numer kontaktowy:

Adres email:

Błędy w diecie sportowca – sprawdź, które z nich popełniasz

Odczuwasz ciągłe zmęczenie nawet w dni nietreningowe? Masz niski poziom energii? Trudności z koncentracją? Zauważasz powolny czas regeneracji? Sprawdź, czy nie popełniasz poniższych błędów w swoim żywieniu.

Prawidłowe odżywianie ma kluczowe znaczenie dla wyników każdego sportowca. Nie możesz prowadzić samochodu bez paliwa i to samo tyczy się Twojego ciała. Gdy dostępność energii jest niska z powodu niedostatecznego spożycia składników odżywczych, organizm nie jest w stanie sprostać stawianym mu wymaganiom fizycznym. 

Odczuwasz ciągłe zmęczenie nawet w dni nietreningowe? Masz niski poziom energii? Trudności z koncentracją? Zauważasz powolny czas regeneracji? Sprawdź, czy nie popełniasz poniższych błędów w swoim żywieniu.

Zbyt mała ilość przyjmowanych kalorii 

U sportowca można czasami zauważyć tzw. niedojadanie. Jak wspomnieliśmy na samym początku, organizm potrzebuje energii, aby działać na pełnych obrotach. A im większy współczynnik aktywności fizycznej, tym zapotrzebowanie energetyczne rośnie. 

Zbyt mała ilość przyjmowanych kalorii może wiązać się ze słabszą regeneracją, brakiem sił, czy z coraz gorszymi wynikami sportowymi. 

Może to również doprowadzić do powstania zaburzenia RED-S. Stan ten jest zdefiniowany przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski jako „upośledzone funkcjonowanie fizjologiczne spowodowane względnym niedoborem energii i obejmuje między innymi upośledzenie tempa metabolizmu, funkcji menstruacyjnej, zdrowia kości, odporności, syntezy białek i zdrowia sercowo-naczyniowego”.

Brak posiłku przed treningiem sportowca

Najbardziej bezpośrednim źródłem energii dla organizmu są węglowodany, które są gromadzone jako glikogen w naszych mięśniach. Kolejnym źródłem są kwasy tłuszczowe. W ekstremalnych warunkach, w których występuje chroniczne niedożywienie organizmu, po wyczerpaniu glikogenu i kwasów tłuszczowych następuje rozpad mięśni.

Ciągłe ćwiczenia bez jedzenia wystarczającej ilości paliwa dla organizmu mogą spowodować, że organizm będzie gromadził więcej tłuszczu do wykorzystania jako energia – co jest szkodliwe, jeśli próbujesz schudnąć.

Ponadto ćwiczenia na pusty żołądek i bez odpowiedniego nawodnienia sprawią, że poczujesz się słaby. Możesz mieć również zawroty głowy z powodu niskiego poziomu cukru we krwi i odwodnienia.

Zbyt mała ilość węglowodanów 

Diety, które ograniczają lub eliminują węglowodany, nie są zalecane, jeśli dużo ćwiczysz. Nawet na niewielki brak węglowodanów w diecie może prowadzić do zmęczenia, zmniejszenia energii podczas wysiłku i wydłużenia czasu regeneracji. 

Ile węglowodanów potrzebujesz w swojej diecie, zależy od poziomu i intensywności wykonywanych ćwiczeń. Ćwiczenia o wysokiej intensywności wymagają większej ilości węglowodanów, ponieważ organizm zużywa większą proporcję węglowodanów do kwasów tłuszczowych, podczas gdy ćwiczenia o niskiej intensywności zużywają większą proporcję kwasów tłuszczowych na energię, więc potrzebujesz mniej węglowodanów.

Zbyt wysokie spożycie białka

Białko jest ważne dla wyników sportowych, ponieważ pomaga mięśniom regenerować się po ćwiczeniach i zmniejsza bolesność mięśni po treningu. Według British Nutrition Foundation, chociaż w dieta bogata w białko może być korzystna dla sportowców i osób regularnie uprawiających sport i ćwiczenia, powinna być częścią zbilansowanej diety.

Dieta wysokobiałkowa bez wystarczającej ilości węglowodanów, odpowiadającej intensywności wykonywanych ćwiczeń, pozbawi organizm cennego źródła energii. 

Zbilansowana dieta, która zawiera węglowodany, białko, dobrej jakości tłuszcze, pomoże utrzymać energię Twojego organizmu i zmniejsza ryzyko niedoborów składników odżywczych. Skup się na treningu, dietę powierz profesjonalistom – zamów catering na stronie www.dietytreningowe.pl

Udostępnij na:
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze
więcej wiedzy

Spodobał Ci się nasz artykuł?

Sprawdź jeden z kolejnych artykułów, które mogą Cię zainspirować i poszerzyć Twoją wiedzę.

Newsletter

Halo baza, tu nowości i promocje! Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco. Nie martw się! Nie będziemy spamować, wysyłamy tylko ważne informacje.