Numer kontaktowy:

Adres email:

Pierwszy raz na siłowni – jak sobie poradzić?

Siłownia została zaprojektowana tak, aby zapewnić każdemu narzędzia potrzebne do osiągnięcia wymarzonych celów fitness. Niezależnie od tego, czy jesteś na siłowni pierwszy czy setny raz, znajdziesz tam opcje, które pomogą Ci zaplanować produktywną sesję treningową!

Siłownia została zaprojektowana tak, aby zapewnić każdemu narzędzia potrzebne do osiągnięcia wymarzonych celów fitness. Niezależnie od tego, czy jesteś na siłowni pierwszy czy setny raz, znajdziesz tam opcje, które pomogą Ci zaplanować produktywną sesję treningową!

Co zabrać ze sobą na siłownię?

Każdego, kto nigdy nie był na siłowni, na pewno interesuje lista niezbędnych rzeczy, które warto ze sobą zabrać pierwszego dnia. Są to przede wszystkim:

  • Ubranie do ćwiczeń (z lekkich, przewiewnych materiałów, najlepiej specjalny strój na siłownię)
  • Buty (tu sprawdzają się solidne buty sportowe; unikaj kiepskiej jakości tenisówek)
  • Ręcznik i szampon (pod prysznic potreningowy)
  • Przekąska potreningowa
  • Butelka wody

Nie pomijaj rozgrzewki!

Jeśli czujesz się skrępowany podczas pierwszej wizyty na siłowni, Twoim początkowym odruchem może być przeskoczenie prosto do bieżni lub innego sprzętu do ćwiczeń i udowodnienie, że wiesz, co robisz. To błąd nowicjusza. Jedną z najważniejszych części dobrego treningu jest odpowiednia rozgrzewka.

Rozgrzewki mają kluczowe znaczenie, ponieważ przygotowują organizm do wysiłku, rozluźniają mięśnie i zmniejszają ryzyko kontuzji. Oznacza to również, że jest mniej prawdopodobne, że naciągniesz mięśnie podczas treningu. Minimalizujesz także ryzyko gromadzenia się kwasu mlekowego, który prowadzi do skurczów w czasie wysiłku.

Jak zacząć?

Gdy już się rozgrzejesz i w pełni przygotujesz, nadszedł czas na trening. Ale od czego zacząć? Jeśli nie masz pewności, od czego zacząć… zaplanuj to wcześniej.

Dobre treningi nie są improwizowane: są skrupulatnie zaplanowane z wyprzedzeniem. Nawet trening specjalistów może wydawać się nowicjuszom całkiem losowy – w rzeczywistości jednak trzymają się oni dobrze zaplanowanego harmonogramu, dostosowanego do tego, aby jak najlepiej wykorzystać każdą sesję.

Trening z ciężarami

O ile pomyłka przy większości typów ćwiczeń często jest niegroźna, musisz uważać na trening z ciężarami. Najlepiej w ogóle unikać podnoszenia ciężarów, jeśli jesteś początkujący, i skupić się na ćwiczeniach z użyciem własnego ciała. Trening z własną masą ciała nie wymaga używania ciężarów w celu budowania siły. A budowanie siły – nie tylko mięśni – jest kluczowe, jeśli chcesz ćwiczyć z obciążeniem.

Używanie własnej masy ciała jest bezpieczniejszym sposobem przygotowania do treningu siłowego niż siadanie od razu na ławkę. Ćwiczenia takie jak przysiady i pompki to proste sposoby na przyzwyczajenie mięśni do pracy z oporem. Poproś personel, aby polecił Ci miejsce, w którym możesz trenować siłowo. Jeśli nigdy wcześniej nie używałeś sztag, dobrym pomysłem jest wykonanie treningu z ciężarem ciała podczas pierwszych kilku sesji.

Udostępnij na:
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze
więcej wiedzy

Spodobał Ci się nasz artykuł?

Sprawdź jeden z kolejnych artykułów, które mogą Cię zainspirować i poszerzyć Twoją wiedzę.

Newsletter

Halo baza, tu nowości i promocje! Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco. Nie martw się! Nie będziemy spamować, wysyłamy tylko ważne informacje.