Numer kontaktowy:

Adres email:

Jak zmotywować się do ćwiczeń? TOP wskazówki

Czy regularne treningi to jedno z Twoich postanowień noworocznych? Masz problem z rozpoczęciem? Jeśli nie jesteś jeszcze miłośnikiem siłowni, rozpoczęcie i trzymanie się nowej rutyny treningowej może być trudne. Istnieje jednak kilka sposobów na osiągnięcie sukcesu. Wypróbuj wskazówek dotyczących motywacji do ćwiczeń.

Czy regularne treningi to jedno z Twoich postanowień noworocznych? Masz problem z rozpoczęciem? Jeśli nie jesteś jeszcze miłośnikiem siłowni, rozpoczęcie i trzymanie się nowej rutyny treningowej może być trudne. Istnieje jednak kilka sposobów na osiągnięcie sukcesu. Wypróbuj poniższe wskazówki dotyczące motywacji do ćwiczeń.

Zmień sposób myślenia 

Jeśli masz problemy z motywacją do ćwiczeń, być może konieczna jest zmiana nastawienia. Zamiast postrzegać ćwiczenia jako kłopotliwe, zbyt wyczerpujące, jako najgorsza część dnia i tak dalej, postrzegaj je jako niezbędny, pozytywny element dbania o siebie. Przekładaj zdrowie nad walkę o osiągnięcie nierealistycznych celów. 

Ćwiczenia powinny sprawiać, że czujesz się szczęśliwy, zdrowy i silny, a nie być przeszkodą w życiu. A jeśli postrzegasz to tylko jako negatyw, być może będziesz musiał zmienić ćwiczenia, które wykonujesz, a także sposób, w jaki je postrzegasz.

Kiedy nauczysz się postrzegać ćwiczenia jako czas dla siebie, możesz zacząć niecierpliwie czekać na treningi.

Wyznacz proste cele

Wyznacz sobie realistyczne i osiągalne cele. Planując je, zapisz powody, dla których je wybrałeś.  Kiedy już dokładnie wiesz, jaki jest Twój nowy cel treningowy, łatwiej będzie Ci znaleźć czas na ćwiczenia i opracować plan jego osiągnięcia.

Wyznacz cel metodą SMART. Najlepiej, aby cel główny był podzielony na kilka mniejszych zadań. Ważne, aby były one TWOIMI celami i odzwierciedlały to, co jest dla Ciebie znaczące i istotne — nie porównuj swoich celów z innymi!

Może się wydawać, że wyznaczenie i dążenie do celu wymaga dużo pracy, ale kiedy już raz to zrobisz i osiągniesz swój cel, łatwiej będzie wymyślić i odhaczyć następny.

Planuj swoje treningi 

Postanów, że zaplanujesz treningi, tak jak każdą inną ważną czynność. Planując trening na konkretny dzień i godzinę, jest duże prawdopodobieństwo, że się na niego wybierzesz. Ponadto ustal, jakie ćwiczenia, jakiego dnia wykonasz.

Jeśli jesteś rannym ptaszkiem, spróbuj ćwiczyć z samego rana, żeby ćwiczenia stały się numerem 1 na Twojej liście rzeczy do zrobienia i pierwszą rzeczą, którą możesz skreślić. 

Przegapiłeś trening? Nie bądź dla siebie surowy. Wróć do harmonogramu tak szybko, jak to możliwe. 

Wyznacz “nagrodę” 

Potrzebujesz dodatkowej motywacji? Przemyśl, co mogłoby być Twoim bodźcem do działania i zarazem nagrodą. 

Sprawy zawsze wydają się nieco poważniejsze, gdy w grę wchodzą pieniądze — nawet jeśli chodzi o ćwiczenia. W jednym badaniu zrekrutowano 57 dorosłych o wskaźniku masy ciała (BMI) między 30 a 40, aby schudnąć poprzez dietę i ćwiczenia. Dwie grupy otrzymały różne zachęty finansowe, podczas gdy grupa kontrolna nie. Ostatecznie grupy motywowane straciły znacznie więcej na wadze niż grupa kontrolna, co sugeruje, że gotówka była dobrym motywatorem.

Nagrodą za osiągnięty cel może być: sauna, kino, teatr, nowe ubranie, wizyta u fryzjera, wizyta u kosmetyczki itd. 

Kiedy będziesz się nagradzać za sukcesy, będziesz odnosić ich więcej, a także będziesz mieć więcej motywacji do dalszej pracy. Ważne: nagradzaj się za dosłownie każdy sukces, nie czekaj z nagrodą na osiągnięcie głównego celu. Dzięki czemu droga do osiągnięcia będzie zdecydowanie łatwiejsza i przyjemniejsza.

Dołącz do zajęć grupowych…

Jeśli należysz do osób, którym trudno zmotywować się samodzielnie, przemyśl dołączenie do zajęć grupowych. Wzajemna motywacja oraz nawiązanie nowych znajomości podziałają budująco. Ponadto możesz znaleźć tam osobę, której opowiesz o swoim postanowieniu. Możesz również poprosić, aby dodatkowo cię dopingowała, a nawet rozliczała z postępów. 

…lub współpracuj z trenerem personalnym 

Trener personalny nie pozwoli Ci porzucić celów, będzie motywował Cię do ćwiczeń na każdym etapie. Poza tym ułoży dla Ciebie plan treningowy, który będzie dopasowany do Twoich potrzeb. Będziesz wiedzieć jak progresować i krok po kroku osiągnąć swój wymarzony cel. 

 

Dzięki odpowiedniej motywacji łatwiej będzie Ci osiągnąć pożądane efekty. Kiedy przyjdzie moment  tzw. “nie chce mi się”, zastanów się wówczas nad korzyściami, jakie niesie ze sobą, to co robisz. Wyobraź sobie, że już uzyskałeś wymarzone efekty. A potem wstań i idź prosto na trening – aby marzeniom pomóc się spełnić. 

 

Udostępnij na:
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze
więcej wiedzy

Spodobał Ci się nasz artykuł?

Sprawdź jeden z kolejnych artykułów, które mogą Cię zainspirować i poszerzyć Twoją wiedzę.

Newsletter

Halo baza, tu nowości i promocje! Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco. Nie martw się! Nie będziemy spamować, wysyłamy tylko ważne informacje.