Numer kontaktowy:

Adres email:

Test Coopera – sprawdź swoją kondycję fizyczną

Test Coopera bada sprawność fizyczną, a przede wszystkim wydolność układu krążenia. Został opracowany pod koniec lat 60. XX wieku jako środek do pomiaru kondycji personelu wojskowego Stanów Zjednoczonych. W teście Coopera badany ma za zadanie przebiec jak największą odległość w ciągu dwunastu minut. Sprawdź, co powinieneś o nim wiedzieć.

Jak powstał test Coopera?

Kenneth Cooper, lekarz i chirurg lotniczy Sił Powietrznych, jest uważany za jednego z ojców wychowania fizycznego. W 1968 roku opublikował książkę zatytułowaną Aerobik. Jako pierwsza przedstawiła ona korzyści zdrowotne wynikające z wydolności sercowo-naczyniowej i przedstawiła konkretne ćwiczenia (aerobowe) jako środki wzmacniające serce i płuca. To właśnie w tym czasie w opracował swój test, mający na celu ocenę poziomu sprawności dużych grup ludzi.

Co mierzy test Coopera?

Wartość testu Coopera wywodzi się z korelacji między dystansem, jaki dana osoba może przebiec w ciągu 12 minut, a pułapem tlenowym, który jest zasadniczo miarą tego, jak efektywnie organizm zużywa tlen podczas ćwiczeń. Im dalej dana osoba może przebiec w ciągu 12 minut, tym efektywniej jego płuca i serce cyrkulują tlen w całym ciele. W siłach wojskowych i policyjnych na całym świecie test Coopera jest używany jako podstawa dla rekrutów i jako sposób pomiaru postępów szkolenia.

Czy można zrobić sobie test Coopera samodzielnie?

Biorąc pod uwagę jego prostotę, każdy może przystąpić do testu Coopera. Dzięki stoperowi i metodom mierzenia odległości, takim jak krokomierz, bieżnia lub ścieżka z zaznaczoną odległością, każdy może zapisać i zinterpretować wyniki. Łatwo też odnaleźć tabelę porównawczą ze standardowymi wynikami dla osób tej samej płci i wieku. Dane można również wykorzystać do określenia wartości VO2 max.

Jakie wyniki testu Coopera mieszczą się w normie?

Norma testu Coopera różni się w zależności od płci i wieku. Wyniki klasyfikuje się jako „bardzo dobre”, „dobre”, „średnie”, „złe” i „bardzo złe”. Najwyższy średni poziom sprawności dla mężczyzn występuje w kategorii wiekowej 17-20 lat, natomiast dla kobiet przypada na kategorię 20-29 lat. Dla mężczyzny w wieku 17-20 lat średnia sprawność w oparciu o test Coopera wynosi 2500-2700 m w ciągu 12 minut. Dla kobiet w wieku 20-29 lat średnia to 1800-2200 m.

Aby osiągnąć zadawalający poziom kondycji fizycznej warto wybrać catering dietetyczny, dzięki któremu otrzymasz zbilansowane, pełnowartościowe posiłki, prosto pod swoje drzwi.

Literatura:

  1. Bandyopadhyay A. (2015). Validity of Cooper’s 12-minute run test for estimation of maximum oxygen uptake in male university students. Biology of sport32(1), 59–63. https://doi.org/10.5604/20831862.1127283
Udostępnij na:
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze
więcej wiedzy

Spodobał Ci się nasz artykuł?

Sprawdź jeden z kolejnych artykułów, które mogą Cię zainspirować i poszerzyć Twoją wiedzę.

Newsletter

Halo baza, tu nowości i promocje! Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco. Nie martw się! Nie będziemy spamować, wysyłamy tylko ważne informacje.