Zestaw próbny -10 zł taniej. 💸 Rabat nalicza się automatycznie w koszyku.
Do końca promocji zostało:
Dni
H
Min
Sek

Numer kontaktowy:

Adres email:

Jak ułożyć plan treningowy? Wskazówki

Rozpoczęcie działania nad planem treningowym może być jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla swojego zdrowia. Aktywność fizyczna może zmniejszyć ryzyko chorób przewlekłych, poprawić koordynację, pomóc schudnąć – a nawet poprawić nawyki związane ze snem i poczuciem własnej wartości. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, jak stworzyć dobry plan treningowy. 

Rozpoczęcie działania nad planem treningowym może być jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla swojego zdrowia. Aktywność fizyczna może zmniejszyć ryzyko chorób przewlekłych, poprawić koordynację, pomóc schudnąć – a nawet poprawić nawyki związane ze snem i poczuciem własnej wartości. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, jak stworzyć dobry plan treningowy. 

Ułóż swój plan treningowy – wskazówki 

Grunt to konsekwencja

Konsekwencja w treningu jest najważniejszym czynnikiem w uzyskiwaniu wyników. Pierwszą rzeczą, którą musisz rozważyć, to stworzenie programu treningowego, który utrzyma Cię w grze. Najlepsza rutyna treningowa na świecie jest bezużyteczna, jeśli jej nie robisz. Odsunięcie na bok, czy to z powodu braku postępów, motywacji, to pewny sposób na utratę celów.

Stwórz plan treningowy, który będzie wykonalny, z odpowiednią mieszanką aktywności. Napisz ogólny harmonogram. Co będziesz robić każdego dnia, od poniedziałku do niedzieli.

  • Weź kartkę papieru i napisz z boku dni tygodnia, a następnie wybierz, co będziesz robić każdego dnia: trening czy odpoczynek. 
  • Znajdź porę dnia, w której wykonasz ten trening i zapisz ją w swoim kalendarzu.
  • Złóż sobie obietnicę, że wykonasz ten trening bez względu na wszystko, wiedząc, że konsekwencja jest najważniejszą rzeczą w tworzeniu udanego programu.

Aktywne dni regeneracji 

Następnie wybierz termin na aktywną regenerację: jeden dzień „treningu” i jeden dzień „aktywnego odpoczynku”. Aktywna regeneracja ma na celu pomóc Ci odzyskać siły po bardziej intensywnym treningu.

Przykłady aktywnych zajęć regeneracyjnych:
  • Długi spacer
  • Joga 
  • Rolowanie 
  • Pływanie 

Różnorodność

Unikaj zbyt wielu treningów według tego samego schematu. Powtórzenia, czas, obciążenia i czynności powinny być zmieniane przez Ciebie regularnie. 

Wybierz konkretną aktywność, którą będziesz wykonywać każdego dnia wraz z odpowiednią odmianą, aby uniknąć powtarzających się kontuzji, wzmocnić swoje mocne strony i uzupełnić braki. 

Intensywność

Aby robić stałe postępy, ciężkie treningi muszą  z czasem stawać się coraz trudniejsze. Oznacza to, że musisz zwiększać obciążenie, szybkość ukończenia, objętość (lub wszystkie trzy) w miarę postępów, zwiększając względną intensywność swoich treningów. Jeśli tego nie zrobisz, nieuchronnie osiągniesz plateau.

Najlepiej, abyś robił to stopniowo. Stawiaj sobie wyzwania, ale upewniając się, że nadal odpowiednio się regenerujesz po poprzednich treningach. 

Postępy

Dokumentuj swoje osiągi i porównuj je ze swoimi celami. Sprawdzaj, czy uzyskujesz pożądane efekty  ze swojego planu treningowego czy musisz wprowadzić w nim jeszcze jakieś zmiany. 

Pamiętaj, że jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś, popełnisz po drodze kilka błędów, ale wiedz, że zdarza się to nawet najbardziej doświadczonym trenerom.

Nie pozwól, aby brak doświadczenia powstrzymał Cię przed próbowaniem. Jedynym sposobem, aby stać się w tym lepszym, jest podejmowanie prób.

Podsumowanie 

Aby uniknąć typowych błędów, skorzystaj z tych wskazówek:

  1. Twórz spójność, utrzymując regularny tygodniowy harmonogram treningów
  2. Uwzględnij w swoim programie co tydzień dzień odpoczynku i aktywne dni regeneracji.
  3. Używaj różnorodności w swoich treningach, aby budować wiele cech fizycznych, pomagając unikać kontuzji, wzmacniać mocne strony.
  4. Z biegiem czasu dodawaj wyzwanie, stopniowo i rozsądnie dodając objętość, obciążenie lub zwiększając prędkość, aby napędzać ciągłe postępy.
  5. Prowadź rejestr swojego treningu, w tym obiektywne i subiektywne pomiary, aby lepiej podejmować przyszłe decyzje związane z treningami. .
  6. Bądź ostrożny. Przekleństwem nowicjusza jest zbyt szybkie dążenie do zbyt dużych korzyści, zbyt częste treningi, podejmowanie zbyt wielu wyzwań na raz. 

 

Udostępnij na:
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze
więcej wiedzy

Spodobał Ci się nasz artykuł?

Sprawdź jeden z kolejnych artykułów, które mogą Cię zainspirować i poszerzyć Twoją wiedzę.

Newsletter

Halo baza, tu nowości i promocje! Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco. Nie martw się! Nie będziemy spamować, wysyłamy tylko ważne informacje.