Numer kontaktowy:

Adres email:

Crossfit – czy to trening dla Ciebie?

Crossfit to wyjątkowo popularny rodzaj treningu, skupiający się na ruchach funkcjonalnych. Poprawia ogólną sprawność organizmu, polecany jest więc zwłaszcza osobom po trzydziestym roku życia. Sprawdź, jakie jeszcze daje korzyści…

Na czym polega crossfit?

Ruchy funkcjonalne to ruchy, które wykonuje się każdego dnia — podnoszenie przedmiotów, kucanie, skakanie lub lekkie rozciąganie. Crossfit wykorzystuje właśnie ten rodzaju ruchu do treningu, dodając stopniowo większe obciążenia dłuższe dystanse lub dodatkowe powtórzenia. 

Trening skupia się na poprawianiu sprawności niezbędnej do wykonywania ruchów funkcjonalnych. Ćwiczy się zazwyczaj w grupie osób o różnym poziomie, a każde ćwiczenie można zmodyfikować w taki sposób, aby było dostosowane do indywidualnych możliwości trenującego

Wraz z wiekiem maleje zdolność do sprawnego wykonywania czynności potrzebnych w życiu codziennym — takich jak wstawanie z podłogi z pozycji siedzącej lub przenoszenie czegoś z miejsca na miejsce. Trenowanie crossfitu ma wzmocnić ciało w ten sposób, aby ułatwić codzienne funkcjonowanie. Przy takim wysiłku ważna jest również zbilansowana dieta. Przykładowo dieta standard dostarczy wszystkich niezbędnych wartości odżywczych i przyczyni się do poprawy Twoich wyników. Zamów z dostawą do domu! [KLIK]

Jaki sprzęt konieczny jest do trenowania crossfitu?

Osoby, które chcą trenować crossfit regularnie, będą potrzebowały specjalnych butów. Buty do crossfitu są cięższe niż przeciętne obuwie do biegania i mają szeroką podeszwę, aby zwiększyć równowagę. Zapewniają również lepszą ochronę górnej części stopy i palców, aby zapobiegać kontuzjom powstałym na skutek upuszczenia ciężaru na nogę. 

Jednak ci, którzy chcą jedynie wypróbować tę formę treningu, nie potrzebują niczego więcej na początek niż standardowe buty do biegania. Dodatkowy sprzęt będzie dostępny na siłowni, która prowadzi zajęcia z crossfitu. Crossfit uprawia się w grupie, w miejscach odpowiednio przystosowanych do tego treningu, co niweluje konieczność zakupu specjalistycznego sprzętu do ćwiczeń.

Kto powinien zdecydować się na crossfit?

Pomimo że jest to trening intensywny, polecany jest dla osób początkujących. Często zaleca się odpowiednio zmodyfikowany crossfit seniorom, ponieważ pomaga on wykonywać codzienne ruchy z większą siłą i stabilnością. 

Crossfit stanowi świetną alternatywę dla tradycyjnych treningów. Dzięki zróżnicowanym ruchom i wysokiej intensywności może pomóc osobom, które mają problem z wyjściem fazy plateau, czyli z fazy zatrzymania lub spowolnienia spadku wagi.

Literatura:

  1. Wagener, S., Hoppe, M. W., Hotfiel, T., Engelhardt, M., Javanmardi, S., Baumgart, C., & Freiwald, J. (2020). CrossFit® – Development, Benefits and Risks [CrossFit® – Entwicklung, Nutzen und Risiken]. Sportorthopa¨die-Sporttraumatologie36(3), 241–249. https://doi.org/10.1016/j.orthtr.2020.07.001
Udostępnij na:
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze
więcej wiedzy

Spodobał Ci się nasz artykuł?

Sprawdź jeden z kolejnych artykułów, które mogą Cię zainspirować i poszerzyć Twoją wiedzę.

Newsletter

Halo baza, tu nowości i promocje! Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco. Nie martw się! Nie będziemy spamować, wysyłamy tylko ważne informacje.