-15% na wszystkie pakiety z kodem MGXDT15 ⛹️‍
Do końca promocji zostało:
Dni
H
Min
Sek

Numer kontaktowy:

Adres email:

Aktywność fizyczna w ciągu dnia (NEAT) – jak ją zwiększyć?

Pomimo intensywnych treningów i ograniczenia kalorii nie chudniesz? Zastanów się, jak wygląda Twoja aktywność poza siłownią! Sprawdź, czym jest NEAT i jakie daje korzyści?

Pomimo intensywnych treningów i ograniczenia kalorii nie chudniesz? Zastanów się, jak wygląda Twoja aktywność poza siłownią! Sprawdź, czym jest NEAT i jakie daje korzyści? 

NEAT – co to takiego?

NEAT – (z ang. Non-exercise Activity Thermogenesis) to spontaniczna aktywność fizyczna niezwiązana z treningiem, określa wydatki energetyczne podczas wszystkich spontanicznych czynności dnia codziennego.

Na NEAT wpływa wiele czynników. Zależne od nas to między innymi rodzaj wykonywanej pracy, czy sposób w jaki spędzamy czas wolny. Zaś niezależne to przykładowo urbanistyka – ilość i jakość tras rowerowych, dostęp do miejsc, oferujących aktywny wypoczynek, pogoda. 

Niestety dzisiejsze czasy nie sprzyjają utrzymaniu NEAT na wysokim poziomie. Większość dnia spędzamy w korkach, jadąc autem do i z pracy, przesiadujemy 8 godzin za biurkiem, a pozostały czas odpoczywając na kanapie. Kiedy mamy pustą lodówkę, nie musimy nawet wychodzić z domu, można zrobić zakupy spożywcze online lub zamówić dietę pudełkową. 

Mimo wszystko warto zastanowić się, co w takiej sytuacji możemy zrobić, jakie są możliwości, aby zwiększyć wydatek energetyczny w ciągu dnia. 

Jak zwiększyć NEAT?

NEAT możemy zwiększyć już poprzez prostą zmianę kilku nawyków:

 • Wybierz spacer zamiast samochodu.
 • Skorzystaj ze schodów zamiast windy (ruchome się nie liczą).
 • Posprzątaj – odkurzaj, myj podłogi, układaj ubrania, umyj naczynia.
 • Pojedź do znajomych na rolkach lub na rowerze.
 • Idź po zakupy pieszo.
 • Zaproponuj rodzinny spacer zamiast oglądania TV. 
 • Pilnuj ilości kroków w ciągu dnia. 
 • Jeździsz komunikacją? Nie stój na przystanku, ruszaj się. 
 • Podczas treningu nie siadaj między seriami.
 • Rozmowy telefoniczne przeprowadzaj chodząc.
 • Staraj się być aktywnym każdego dnia

Szukaj okazji do ruchu w ciągu dnia. To ważne nie tylko dla zdrowia i sylwetki, lecz także dla ogólnego samopoczucia i poziomu energii. 

Zalety

NEAT niesie ze sobą szereg korzyści zdrowotnych. Pierwszą zasadniczą zaletą jest pomoc w osiągnięciu ujemnego bilansu energetycznego. Jak wiadomo jest to niezbędny czynnik w procesie redukcji masy ciała. 

Zamiast odejmować kolejną pulę kalorii w diecie, możesz zwiększyć NEAT. 

Im wyższy NEAT tym mniejsze ryzyko otyłości oraz występowania zespołu metabolicznego. Zwiększenie aktywności poza wysiłkowej zapobiega również powstawaniu chorób sercowo-naczyniowych. Jest więc to kluczowe dla lepszego funkcjonowania organizmu. 

W badaniu przeprowadzonym przez Nurses Health Study, wykazano, że regularne spacery w normalnym tempie wiązało się z 20-30% względnym zmniejszeniem ryzyka cukrzycy typu 2. 

Poza tym warto o nią zadbać, gdyż znacząco poprawia jakość życia, bez żadnego wkładu finansowego i może być wykonywana każdego dnia! 

Udostępnij na:
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze
więcej wiedzy

Spodobał Ci się nasz artykuł?

Sprawdź jeden z kolejnych artykułów, które mogą Cię zainspirować i poszerzyć Twoją wiedzę.

Newsletter

Halo baza, tu nowości i promocje! Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco. Nie martw się! Nie będziemy spamować, wysyłamy tylko ważne informacje.