Bolesność mięśni jest częstą konsekwencją przepracowania organizmu. Mięśnie rosną i stają się silniejsze, gdy są poddawane działaniu sił, które powodują mikroskopijne pęknięcia we włóknach mięśniowych.
Czym są zakwasy?
Zakwasy mają formalną nazwę: opóźniona bolesność mięśni lub DOMS i nie ma się co ich obawiać. W rzeczywistości bolesność mięśni występująca od 12 do 48 godzin po treningu jest oznaką, że Twoje mięśnie przyzwyczajają się do rutyny fitness. Wada? Zbyt duża bolesność mięśni może wpłynąć na zakres ruchu.
Jak unikać zakwasów?
Chociaż nie ma złotego środka na uniknięcie zakwasów, jednak podczas procesu regeneracji pomocne mogą być te strategie:
- Jedz dobrze. Twoje ciało potrzebuje białka do naprawy mięśni, węglowodanów do następnego treningu i zdrowych tłuszczów do zachowania ruchliwości stawów. Dlatego ważne jest, aby uzupełnić energię zarówno przed, jak i po treningu. Zjedz miskę komosy ryżowej z gotowanymi na parze warzywami i kurczakiem przed lub po treningu. Kluczem do sukcesu jest nie głodować!
- Nawadniaj się. Jeśli chodzi o regenerację mięśni, odwodnienie jest jednym z Twoich największych wrogów. Dobrą zasadą jest wypijanie pół litra uncji wody na każde 15 do 30 minut ćwiczeń. Pomiń ten ważny krok, a Twoje zakwasy nie tylko będzie bardziej intensywne, ale będą trwać dłużej.
- Pamiętaj o rozgrzewce. Poświęć 10 do 15 minut na rozciągnięcie mięśni przed ćwiczeniami, a następnie postaw na łatwe ćwiczenia aerobowe (wolny jogging lub energiczny spacer). Mięśnie powinny być ciepłe, zwłaszcza jeśli ćwiczysz w chłodne dni. Ta strategia nie tylko zapobiega kontuzjom, ale także przygotowuje mięśnie do odbudowy po aktywności.
- Stosuj masaże. Masowanie bolącego mięśnia może pomóc uwolnić napięcie. Poprawia również przepływ krwi do obszaru i wypycha zgromadzoną limfę, co pomaga przyspieszyć powrót do zdrowia.
Jak rozpoznać zakwasy?
To powiedziawszy, ważne jest, aby znać różnicę między zwykłą bolesnością mięśni a urazem spowodowanym przeciążeniem. Jeśli po kilku dniach nie możesz zgiąć i rozprostować kończyn bez bólu, możliwe, że dostałeś kontuzji i powinieneś skontaktować się z lekarzem.
- Cheung K, Hume P, Maxwell L. Delayed onset muscle soreness : treatment strategies and performance factors. Sports Med. 2003;33(2):145-64. doi: 10.2165/00007256-200333020-00005. PMID: 12617692.
- Armstrong RB. Mechanisms of exercise-induced delayed onset muscular soreness: a brief review. Med Sci Sports Exerc. 1984 Dec;16(6):529-38. PMID: 6392811.