Numer kontaktowy:

Adres email:

Wpływ treningu na Twoją psychikę

Może nie zawsze jest to oczywiste, ale trening w rzeczywistości wymaga wiele od Twojego mózgu. Częściowo dzieje się tak, ponieważ mózg zużywa energię, podobnie jak reszta systemu.

Może nie zawsze jest to oczywiste, ale trening w rzeczywistości wymaga wiele od Twojego mózgu. Częściowo dzieje się tak, ponieważ mózg zużywa energię, podobnie jak reszta systemu. Podczas ćwiczeń Twój mózg będzie wykorzystywał swoje zasoby i może się zmęczyć. Kiedy zmęczenie psychiczne wzrasta, możesz odczuwać wzrost tempa odczuwanego wysiłku.

Jak dbać o umysł podczas treningu?

Nie wszystkie ćwiczenia są jednakowo wyczerpujące, a niektóre treningi będą cięższe dla umysłu niż inne. Ogólnie rzecz biorąc, im wyższa intensywność i im trudniejsze zmienne wewnętrzne i zewnętrzne, tym bardziej będziesz się czuł zmęczony. Niewygodne i stresujące aspekty treningu są oczywistymi przykładami rzeczy, które wymagają zasobów poznawczych.

W wielu badaniach wykazano związek między funkcjami poznawczymi a wydajnością ćwiczeń. W szczególności jedno badanie pokazuje, że obciążenie poznawcze podczas treningu ma wpływ na wydajność fizyczną. Wyniki pokazały, że grupa wykonująca zadania poznawcze podczas treningu doświadczyła wyższego tętna, postrzeganego tempa wysiłku i markerów stresu w miarę postępu.

Ponieważ obciążenie poznawcze podczas treningu może wpływać na samopoczucie, efekt ten jest istotny dla każdego, kto ćwiczy regularnie. Na przykład, jeśli wykonujesz trening natychmiast po ciężkim dniu w pracy, możesz zauważyć, że tempo odczuwanego wysiłku jest wyższe niż normalnie. To samo może się zdarzyć, gdy kolejność zostanie odwrócona. Jeśli rano przed pracą wykonywałeś ciężki trening, może się okazać, że w ciągu dnia nie możesz się skupić.

Wpływ treningu na komfort psychiczny

Energia psychiczna jest kluczem do utrzymania motywacji i dobrego samopoczucia podczas trudnych treningów. Zobowiązania życiowe nie zawsze dają Ci swobodę psychicznego wyczerpania w ciągu dnia. Na szczęście masz większą kontrolę nad wydajnością swojego mózgu, niż mogłoby się wydawać. Możesz wspomóc swoje funkcje poznawcze poprzez odpowiednie odżywianie i nawodnienie. Dodatkowo, ponieważ nie wszystkie treningi są wyczerpujące, możesz wykorzystać jakiś czas, aby złagodzić wpływ treningu na codzienne życie.

Podobnie jak mięśnie, mózg potrzebuje dużo paliwa. Upewnienie się, że jesteś dobrze nawodniony i otrzymujesz dużo energii przez cały dzień (w tym przed, w trakcie i po treningu) to proaktywny sposób na wspomaganie mózgu podczas ćwiczeń. Twój mózg wykorzystuje glukozę, wyczerpując glikogen wątrobowy i glukozę we krwi, aby napędzać nie tylko mięśnie, ale też samego siebie.

Chociaż nawadnianie i dostarczanie energii łagodzi wpływ treningu na funkcje poznawcze, nie eliminuje całkowicie zmęczenia psychicznego. W rzeczywistości, gdy wiesz, że masz obciążające psychicznie wydarzenie lub dzień w kalendarzu, możesz chcieć dostosować swój harmonogram treningów, aby nie były obciążające.

Udostępnij na:
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze
więcej wiedzy

Spodobał Ci się nasz artykuł?

Sprawdź jeden z kolejnych artykułów, które mogą Cię zainspirować i poszerzyć Twoją wiedzę.

Newsletter

Halo baza, tu nowości i promocje! Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco. Nie martw się! Nie będziemy spamować, wysyłamy tylko ważne informacje.