Zestaw próbny -10 zł taniej. 💸 Rabat nalicza się automatycznie w koszyku.
Do końca promocji zostało:
Dni
H
Min
Sek

Numer kontaktowy:

Adres email:

Trening EMS – na czym polega i jakie daje efekty?

Nie od dziś wiadomo, że ćwiczenia i zdrowa dieta wpływają na dobrą kondycję fizyczną. Odpowiednio zbilansowane posiłki są kluczem do sukcesu. W takim przypadku warto sięgnąć po catering dietetyczny [KLIK]. Specjaliści układający menu pomogą Ci uzyskać wymarzone efekty. Jednak coraz częściej słyszy się o innych metodach, np. ćwiczeniach z udziałem Elektrycznej Stymulacji Mięśni. Trening EMS ma dawać szybki i trwały efekt wyszczuplenia sylwetki. Czy jednak rzeczywiście tak się dzieje? 

Czym jest trening EMS?

Obecnie wiele osób decyduje się na elektrostymulację mięśni (EMS), aby wrócić do formy. Chociaż EMS istnieje już od jakiegoś czasu i służy jako skuteczne narzędzie w fizjoterapii, ostatnio zyskuje popularność jako narzędzie wzmacniające mięśnie podczas treningu fitness.

EMS to elektryczny tryb stymulacji, za pomocą którego utrzymywana jest aktywność mięśni u osób sparaliżowanych czy w trakcie rehabilitacji. Jednak zdarza się, że osoby bez żadnych dolegliwości stosują to leczenie, aby utrzymać odpowiednią aktywność i napięcie mięśni. EMS dostarcza prąd przez skórę pacjenta do określonych nerwów, aby wywołać skurcz mięśni, a przez to poprawia ukrwienie i zapobiega atrofii (ubywania tkanek). 

Skutki uboczne EMS

Lekarze przepisują EMS niemal wyłącznie pacjentom ze specyficznymi stanami porażennymi.  Na razie nie udowodniono wpływu tej terapii na poprawę formy u ludzi zdrowych. Fizjoterapeuci ostrzegają jednak przed następującymi potencjalnymi skutkami ubocznymi stosowania:

  1. Nawet jeśli trening pomaga utrzymać aktywność i napięcie mięśni, istnieje ryzyko degeneracji, co może prowadzić do wczesnej atrofii;
  2. Stosowanie EMS może zwiększać udział metabolizmu beztlenowego w mięśniach, co może być niebezpieczne dla pacjentów z chorobami kardiologicznymi;
  3. Trening może powodować oparzenia i alergie skórne z powodu stosowania elektrod.

Kto powinien unikać EMS?

Zarówno trenerzy fitness, jak i eksperci medyczni zgadzają się, że te grupy nie powinny stosować treningu EMS:

  • Kobiety w ciąży;
  • Osoby z rozrusznikami serca lub jakimkolwiek metalem przewodzącym w ciele;
  • Osoby z problemami neurologicznymi;
  • Cukrzycy;
  • Pacjenci z zaburzeniami czucia, podrażnieniami skóry, otwartymi ranami lub zakrzepami krwi.

Ogółem zaleca się wstrzymanie z tego typu treningiem do czasu przebadania występujących skutków ubocznych i udowodnienia korzyści ze stosowania.

Literatura:

  1. Stöllberger, C., & Finsterer, J. (2019). Side effects of and contraindications for whole-body electro-myo-stimulation: a viewpoint. BMJ open sport & exercise medicine5(1), e000619. https://doi.org/10.1136/bmjsem-2019-000619
  2. Filipovic A, Grau M, Kleinöder H, et al. . Effects of a whole-body electrostimulation program on strength, sprinting, jumping, and kicking capacity in elite soccer players. J Sports Sci Med 2016;15:639–48
Udostępnij na:
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze
więcej wiedzy

Spodobał Ci się nasz artykuł?

Sprawdź jeden z kolejnych artykułów, które mogą Cię zainspirować i poszerzyć Twoją wiedzę.

Newsletter

Halo baza, tu nowości i promocje! Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco. Nie martw się! Nie będziemy spamować, wysyłamy tylko ważne informacje.