Zestaw próbny -10 zł taniej. 💸 Rabat nalicza się automatycznie w koszyku.
Do końca promocji zostało:
Dni
H
Min
Sek

Numer kontaktowy:

Adres email:

Kontuzje na siłowni – jak ich unikać?

Niezależnie od tego, czy jesteś biegaczem, fanatykiem crossfitu, czy rowerzystą, kontuzje się zdarzają. Istnieją jednak sposoby, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wypadku. Sprawdź jakie!

Niezależnie od tego, czy jesteś biegaczem, fanatykiem crossfitu, czy rowerzystą, kontuzje się zdarzają. Istnieją jednak sposoby, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wypadku. Sprawdź jakie!

Urazy kolana

Być może nie jest zaskoczeniem, że częścią ciała doznającą kontuzji najczęściej jest staw kolanowy. 17,3% wszystkich urazów na siłowni dotyczy kolana. Jeśli jest to dyskomfort w okolicy górnej części rzepki, prawdopodobnie powodem jest kolano biegacza, częsty uraz spowodowany przeciążeniem.

Jednym ze sposobów uniknięcia kolana biegaczy, jest upewnienie się, że nie zrobisz zbyt wiele zbyt wcześnie. Trenerzy zalecają ćwiczącym na siłowni postępy w stałym tempie. Jeśli próbujesz zwiększyć ilość wykonywanych ćwiczeń, chcesz schudnąć, czy zbudować mięśnie, pamiętaj, aby zwiększać częstotliwość i intensywność tylko w stałym tempie, z którym twoje ciało może sobie poradzić.

Kontuzje barku

Kolejne najczęstsze miejsce urazów. 11,5% osób, które doznały kontuzji na siłowni, uszkadzają bark. Aby uniknąć kontuzji podczas podnoszenia ciężarów, upewnij się, że nie pomijasz rozgrzewki przed udaniem się do pokoju z ciężarami. Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek rodzaju ćwiczeń ważne jest, aby rozgrzać się dynamicznymi rozciąganiami. Są to aktywne ruchy, które zapewniają elastyczność grupom mięśni, których będziesz używać. Korzyści z rozciągania obejmują znacznie mniej kontuzji, a także osiągnięcie większej mocy i wydajniejszego treningu.

Uszkodzenia kostki

Badania wykazały, że 9,3% urazów na siłowni dotyczy okolicy kostki. Skręcenie lub naciągnięcie kostki nie zdarza się tylko podczas biegu lub na boisku; może się to zdarzyć podczas ćwiczeń na jednej nodze na siłowni. Jeśli staw zostanie poddany zbyt dużemu naciskowi i zapadnie się do wewnątrz, łatwo jest spowodować uszkodzenie zewnętrznej strony kostki.

Aby zapobiec kontuzjom kostki, dobrym pomysłem jest wzmocnienie mięśni podudzi i stóp oraz powolne postępy podczas wykonywania ćwiczeń na jednej nodze. Na przykład zacznij wykonywać martwy ciąg na jednej nodze z masą ciała, zanim dodasz do ruchu jakikolwiek ciężar.

Kontuzje dolnej części tułowia

Podczas gdy przysiady i martwy ciąg o niewłaściwej formie są głównymi przyczynami bólu krzyża u osób chodzących na siłownię, rower treningowy na siłowni jest również częstym źródłem bólu pleców wywołanego wysiłkiem fizycznym. W rzeczywistości badanie wykazało, że 17,1% wszystkich urazów na siłowni zostało spowodowanych przez rower treningowy.

Jeśli ćwiczysz na rowerze stacjonarnym, jednym z głównych powodów, dla których dolna część pleców może boleć, gdy zsiadasz, jest zbyt wysokie ustawienie siodełka. Wysokość siodełka powinna być równoległa do bioder, gdy stoisz obok roweru. Dlatego warto poświęcić kilka minut na ustawienie roweru przed wskoczeniem na niego.

Udostępnij na:
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze
więcej wiedzy

Spodobał Ci się nasz artykuł?

Sprawdź jeden z kolejnych artykułów, które mogą Cię zainspirować i poszerzyć Twoją wiedzę.

Newsletter

Halo baza, tu nowości i promocje! Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco. Nie martw się! Nie będziemy spamować, wysyłamy tylko ważne informacje.