Numer kontaktowy:

Adres email:

Konsekwencje przebywania w pozycji siedzącej – jak im zapobiegać?

Często boli Cię głowa?  Czujesz sztywność karku po całym dniu przy biurku, a może drętwienie stóp? Mogą to być konsekwencje przebywania w pozycji siedzącej przez większość dnia.

Często boli Cię głowa?  Czujesz sztywność karku po całym dniu przy biurku, a może drętwienie stóp? Mogą to być konsekwencje przebywania w pozycji siedzącej przez większość dnia.

Siedzący tryb życia powoduje, że aktywność mięśni i całego organizmu spada. Tym samym przepływ krwi w układzie krwionośnym się zmniejsza. Z czasem dochodzi do obkurczenia powięzi co skutkuje osłabieniem funkcji mięśni, układu nerwowego oraz obwodowego układu krążenia.

Według doktora Jamesa Levine’a, dyrektora Instytu Przeciwdziałania Otyłości w Klinice Mayo: “Siedzenie jest gorsze niż palenie, zabija więcej ludzi niż HIV i jest bardziej niebezpieczne niż skoki na spadochronie.” 

Jakie jeszcze można odczuć dolegliwości?

  • wzdęcia,
  • zaparcia,
  • problemy z trawieniem pokarmu – długotrwałe siedzenie może uciskać jelita,
  • ucisk w klatce piersiowej, duszność – przyjmowanie nieskorygowanej pozycji siedzącej może powodować przykurcze mięśni klatki piersiowej. Wiąże się to ze zmniejszoną pojemnością oddechową płuc i pogorszoną wydolnością organizmu.

Jak zapobiegać negatywnym skutkom? 

Wskazówki:

  1. Rób przerwy co 1-1,5 h. Pamiętaj o tym aby co jakiś czas wstawać od biurka. W miarę możliwości wykonaj także kilka prostych ćwiczeń, aby rozruszać stawy i poprawić krążenie krwi.
  2. Podczas siedzenia zachowuj postawę w miarę ergonomiczną. Nie będzie ona wówczas powodowała obciążeń na odcinku szyjnym, skrócenia mięśni, czy też zamknięcia klatki piersiowej.
  3. Korzystaj z podkładki pod stopy.
  4. Dostosuj wysokość stołu lub biurka tak, aby blat i leżąca na nim klawiatura znajdowała się w odległości około 25 cm nad siedziskiem krzesła.
  5. Korzystaj z krzeseł lub foteli specjalnie wyprofilowanych do wsparcia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym oraz z możliwością lekkiego odgięcia oparcia do tyłu.
  6. Zadbaj o codzienną dawkę aktywności fizycznej, a tym samym także o zbilansowaną dietę, dostosowaną do Twoich potrzeb.

Kiedy wyżej wymienione sposoby nie pomagają warto zwrócić się o pomoc do fizjoterapeuty. Specjalista z pewnością wskaże Ci jak powinna wyglądać prawidłowa postawa. Popracuje z mięśniami oraz ze stawami – odblokuje je, a także poprawi zakres ruchomości, uwolni od napięć odcinek szyjny. 

Udostępnij na:
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze
więcej wiedzy

Spodobał Ci się nasz artykuł?

Sprawdź jeden z kolejnych artykułów, które mogą Cię zainspirować i poszerzyć Twoją wiedzę.

Newsletter

Halo baza, tu nowości i promocje! Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco. Nie martw się! Nie będziemy spamować, wysyłamy tylko ważne informacje.