Numer kontaktowy:

Adres email:

Kalistenika – trening z masą swojego ciała

Kalistenika to forma ćwiczeń fizycznych, w której do treningu siłowego wykorzystuje się własną masę ciała. Do treningu tego typu nie potrzebujesz żadnego specjalnego sprzętu ani dodatkowych przygotowań. Sprawdź, jakie plusy niesie za sobą kalistenika!

 

Czym jest kalistenika?

Kalistenika powstała w starożytnej Grecji. Jest rodzajem treningu funkcjonalnego – obejmującego wiele grup mięśni na raz, przez co może być dobrym wyborem dla osób szukających ćwiczeń wzmacniających i budujących ogólną sprawność fizyczną. 

Wielką zaletą kalisteniki jest to, że nie wymaga inwestycji w drogi sprzęt. Jedyne, czego będziesz potrzebować, aby wykonać pełny trening gimnastyczny, to drążek do podciągania. 

 

Zalety kalisteniki

Zaangażowane rytmiczne ruchy w czasie treningu poprawiają koordynację między grupami mięśni i budują wytrzymałość całego ciała. Wszystkie ćwiczenia oparte są na naturalnych ruchach, więc pomagają poprawić siłę, refleks i czas reakcji. 

Kalistenika jest również świetnym wyborem dla tych osób, które czują znużenie innymi rodzajami ćwiczeń. Stanowi idealne uzupełnienie nudnego czy monotonnego treningu siłowego. Dodatkowo kalistenika poprawia reakcję układu sensorycznego na bodźce zewnętrzne, polecana jest więc miłośnikom sportów zespołowych.

Jak widać, trening z masą własnego ciała niesie za sobą wiele korzyści. Jednak na dobrą kondycję fizyczną wpływa również to, co jemy. Dieta Samuraja jest idealną propozycją dla sportowców. Wyklucza ona gluten, nabiał, produkty przetworzone oraz substancje antyodżywcze. Podstawę diety stanowią: mięso, ryby, owoce i warzywa oraz dobrej jakości tłuszcze. Zamów pakiet próbny i wypróbuj Dietę Samuraja już dziś: [KLIK]

 

Kalistenika a trening z obciążeniem

Kalistenika jest rodzajem treningu siłowego i wytrzymałościowego, podobnego do ćwiczeń z obciążeniem. Jednak kalistenika zazwyczaj wykorzystuje jedynie ciężar ciała, podczas gdy trening z obciążeniem wymaga dodatkowego sprzętu, takiego jak hantle czy sztangi.

Większość ćwiczeń kalistenicznych można wykonywać bez żadnego sprzętu, przydatne jednak bywają: skakanka, drążek do podciągania się czy drabinka

 

Czy kalistenika jest skuteczną formą treningu?

Udowodniono, że regularne treningi oparte o kalistenikę przyniosły korzyści w postaci lepszego samopoczucia psychicznego i poprawy zdrowia fizycznego u starszych osób przebywających w placówkach opiekuńczych. Natomiast inne badanie wykazało, że osoby korzystające z maszyn do treningu siłowego częściej zgłaszały ból krzyża niż osoby wykonujące ćwiczenia kalisteniczne. Dodatkowo, badanie w Neuro Rehabilitation wykazało, że program obejmujący kalistenikę zwiększył siłę mięśni u osób ze stwardnieniem rozsianym. 

Oznacza to, że z kalisteniki mogą z powodzeniem korzystać także osoby o obniżonej sprawności, w tym ludzie starsi.

 

Literatura: 

  1. Mollinedo Cardalda I, López A, Cancela Carral JM. The effects of different types of physical exercise on physical and cognitive function in frail institutionalized older adults with mild to moderate cognitive impairment. A randomized controlled trial. Arch Gerontol Geriatr. 2019 Jul-Aug;83:223-230. doi: 10.1016/j.archger.2019.05.003. Epub 2019 May 8. PMID: 31100545.
  2. Keser I, Meric A, Kirdi N, Kurne A, Karabudak R. Comparing routine neurorehabilitation programme with callisthenic exercises in multiple sclerosis. NeuroRehabilitation. 2011;29(1):91-8. doi: 10.3233/NRE-2011-0682. PMID: 21876301.

 

Udostępnij na:
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze
więcej wiedzy

Spodobał Ci się nasz artykuł?

Sprawdź jeden z kolejnych artykułów, które mogą Cię zainspirować i poszerzyć Twoją wiedzę.

Newsletter

Halo baza, tu nowości i promocje! Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco. Nie martw się! Nie będziemy spamować, wysyłamy tylko ważne informacje.