Numer kontaktowy:

Adres email:

Dieta Paleo – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Dieta paleo to skrócona nazwa diety paleolitycznej. Opiera się ona na założeniu, że spożywanie tych samych pokarmów, które jedli nasi pierwotni przodkowie, to optymalne rozwiązanie dla dobrego zdrowia. Okazuje się, że nie jest to do końca prawda. Dowiedz się czemu!

Co można jeść na diecie paleo?

Wybory żywieniowe osoby na diecie paleo ograniczają się do tego, co w czasach prehistorycznych można było upolować, złowić lub zebrać. Są to przede wszystkim mięso, ryby i warzywa. Podstawowa teoria stojąca za dietą paleo głosi, że wzrost chorób przewlekłych we współczesnym społeczeństwie wynika z rewolucji rolniczej. Spowodowała ona wprowadzenie do diety zboża, roślin strączkowych i nabiału. Ich nadmierne spożycie prowadzi do wielu przewlekłych chorób.

Problem z określeniem, co dokładnie jest dozwolone na diecie paleo, wynika głównie z tego, że ludzie pierwotni jedli wszystko, do czego mieli dostęp w swoim otoczeniu. A więc w pobliżu dużych zbiorników wodnych w ich diecie dominowały ryby i owoce morza. Natomiast w siedliskach tropikalnych jedli różnorodne pokarmy roślinne i zwierzęce. 

Czy dieta paleo jest zdrowa?

Niektóre rodzaje diet paleo mogą być odpowiednio zbilansowane. Jednak większość diet paleo naraża na ryzyko niedoborów wapnia i witaminy D, które mają kluczowe znaczenie dla zdrowia kości. Jednocześnie tłuszcze nasycone i białka mogą być spożywane znacznie powyżej zalecanych poziomów, zwiększając ryzyko chorób nerek i serca oraz niektórych nowotworów.

Zwłaszcza ograniczenie spożycia nabiału, jeśli nie zostanie zastąpione alternatywnymi źródłami wapnia w pożywieniu, może prowadzić do konieczności stałej suplementacji. Jednakże zwolennicy paleo często twierdzą, że nabiał sprzyja stanom zapalnym. Badania jednak pokazują coś przeciwnego: spożycie niskotłuszczowego nabiału zmniejsza markery stanu zapalnego we krwi.

Jakie są zalety diety paleo?

Jest ona bogaty w błonnik, potas i przeciwutleniacze, a jednocześnie ma niską zawartość prostych węglowodanów, sodu i cukru. Polega na lokalnej, zrównoważonej, organicznej i niemodyfikowanej genetycznie żywności oraz na spożywaniu mięsa, które nie pochodzi z produkcji przemysłowej

Z uwagi na brak łatwo dostępnych węglowodanów pochodzących ze zbóż, dieta paleo może przyspieszyć utratę wagi – przynajmniej krótkookresowo, a także poprawić profil cukrowy i lipidowy we krwi.

Dieta paleo i jej wady

Paleo nie jest skuteczne w trwałej utracie wagi, ponieważ bardzo trudno jest pozostać przy jakiejkolwiek diecie, która jest zbyt restrykcyjna. Brak wystarczającej ilości wapnia zwiększa ryzyko osteoporozy, krzywicy i złamań. Dlatego też nadzór dietetyka jest zalecany pacjentom na diecie paleo, a zwłaszcza osobom z chorobami serca, nerek, wątroby lub trzustki. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja dieta jest odpowiednio zbilansowana, warto skorzystać z oferty cateringu dietetycznego. Specjaliści zadbają, o to, żeby dostarczane składniki były pełnowartościowe i nie wpłynęły negatywnie na Twoje zdrowie. Sprawdź menu i zamów najlepszą opcję. [KLIK]

Literatura:

  1. Fenton, T. R., & Fenton, C. J. (2016). Paleo diet still lacks evidence. The American journal of clinical nutrition104(3), 844. https://doi.org/10.3945/ajcn.116.139006
Udostępnij na:
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze
więcej wiedzy

Spodobał Ci się nasz artykuł?

Sprawdź jeden z kolejnych artykułów, które mogą Cię zainspirować i poszerzyć Twoją wiedzę.

Newsletter

Halo baza, tu nowości i promocje! Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco. Nie martw się! Nie będziemy spamować, wysyłamy tylko ważne informacje.