Numer kontaktowy:

Adres email:

Czy siłownia uszkadza stawy?

Choć prawdą jest, że przekraczanie granic fizycznych jest częścią procesu budowania siły, zdarza się, że trening powoduje uszkodzenia ciał.

Choć prawdą jest, że przekraczanie granic fizycznych jest częścią procesu budowania siły, zdarza się, że trening powoduje uszkodzenia ciał. W szczególności ćwiczenia z dużym obciążeniem mogą uszkodzić chrząstkę w stawach kolanowych i zwiększyć ryzyko rozwoju zapalenia stawów.

Czy trening jest zły dla stawów?

Aby nieco skomplikować sprawę, prawdą jest również, że ćwiczenia mogą pomóc zminimalizować lub złagodzić ból stawów. Jeśli podczas ćwiczeń bolą Cię stawy, ważne jest, aby przez kilka dni zmniejszyć intensywność. Można też skoncentrować się na innej części ciała. Możesz się spodziewać pewnej sztywności przed rozgrzaniem stawów i mięśni. Jeśli ból nie ustępuje po kilku minutach rozgrzewki, nie próbuj kontynuować, ponieważ możesz ryzykować poważne uszkodzenie chrząstki.

Bóle stawów podczas ćwiczeń to znak, że coś jest nie tak i warto skonsultować się z lekarzem. Może on zalecić współpracę z fizjoterapeutą, który pomoże Ci ułożyć wysokiej jakości trening, który będzie optymalny dla Twoich stawów. Możliwe, że Twój obecny program ćwiczeń będzie wymagać modyfikacji, aby zmniejszyć intensywność i obciążenie lub wzmocnić mięśnie wokół stawu. Ochroni Cię to przed dodatkowym bólem.

Ważne jest, aby nie rezygnować z ćwiczeń całkowicie ani nawet odkładać ich na czas nieokreślony. Regularny trening jest ważnym czynnikiem w utrzymaniu zdrowych stawów. Badania pokazują, że ćwiczenia pomagają zmniejszyć stan zapalny związany z bólem stawów.

Najlepsze ćwiczenia na stawy

Rodzaj treningu na ból stawów zależy od przyczyny bólu i innych czynników, w tym siły mięśni wokół stawu, Twojego wieku, wagi i poprzednich kontuzji. Jeśli zgłosisz się do specjalisty Twój lekarz i fizjoterapeuta będą współpracować, aby stworzyć spersonalizowaną opcję ćwiczeń specjalnie dla Ciebie.

Ogólnie rzecz biorąc, ćwiczenia aerobowe o niewielkiej intensywności, takie jak spacery, pływanie, trening siłowy, jazda na rowerze, joga i pilates, mogą pomóc w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia stawów. Chociaż ćwiczenia o dużym obciążeniu zazwyczaj nie są zalecane dla osób zagrożonych uszkodzeniem stawów, jedno z badań wykazało, że selektywne i strategicznie realizowane ćwiczenia o dużej intensywności faktycznie poprawiły jakość chrząstki stawu kolanowego u uczestników.

To dodatkowo podkreśla znaczenie ścisłej współpracy ze specjalistą. Może on pomóc w opracowaniu bezpiecznego i skutecznego, spersonalizowanego programu ćwiczeń. Dodatkowo zaprojektować go tak, aby utrzymać Twoją sprawność fizyczną i zapewnić zdrowe stawy.

Udostępnij na:
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze
więcej wiedzy

Spodobał Ci się nasz artykuł?

Sprawdź jeden z kolejnych artykułów, które mogą Cię zainspirować i poszerzyć Twoją wiedzę.

Newsletter

Halo baza, tu nowości i promocje! Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco. Nie martw się! Nie będziemy spamować, wysyłamy tylko ważne informacje.