Numer kontaktowy:

Adres email:

Ćwiczenia cardio – sprawdź, co musisz o nich wiedzieć

Ćwiczenia cardio, nazywane również ćwiczeniami aerobowymi lub wytrzymałościowymi, to każda forma aktywności, która wykorzystuje metabolizm tlenowy. Oznacza to, że podczas aktywności tlen jest silnie zaangażowany w reakcje komórkowe, które wytwarzają energię niezbędną do podtrzymania aktywności.

Ćwiczenia cardio, nazywane również ćwiczeniami aerobowymi lub wytrzymałościowymi, to każda forma aktywności, która wykorzystuje metabolizm tlenowy. Oznacza to, że podczas aktywności tlen jest silnie zaangażowany w reakcje komórkowe, które wytwarzają energię niezbędną do podtrzymania aktywności.

Co się dzieje podczas treningu cardio?

W czasie treningu Twoje tętno wzrasta i oddychasz głębiej, aby zmaksymalizować zawartość tlenu we krwi. Dzięki temu czujesz się pobudzony i nie męczysz się tak szybko.

Ćwiczenia sercowo-naczyniowe to każda energiczna aktywność, która zwiększa tętno i przyśpiesza oddychanie, jednocześnie używając dużych grup mięśni ciała w sposób powtarzalny i rytmiczny. Takie działanie stopniowo rzuca wyzwanie Twoim najważniejszym narządom wewnętrznym organizmu i poprawia funkcjonowanie oraz wydajność serca, płuc i układu krążenia. Cardio wpływa pozytywnie na wiele aspektów zdrowia, w tym wytrzymałość serca, zdrowie psychiczne, nastrój, sen, regulację wagi i metabolizm.

Jak nie przesadzić z ćwiczeniami?

W rzeczywistości serce staje się wydajniejsze z każdym uderzeniem, ponieważ pompuje krew przenoszącą tlen. Mimo to, wraz ze wzrostem oddechu i tętna, przypływ nie powinien być tak duży, aby sprawić, że poczujesz, że musisz się zatrzymać i odpocząć. Jeśli w trakcie ćwiczeń cardio, takich jak szybki marsz, jazda na rowerze, pływanie, bieganie lub szybka wspinaczka, odczuwasz nietypowy ból lub inne niepokojące objawy, musisz natychmiast przerwać i udać się do lekarza.

Aby jednak ćwiczenie można było uznać za cardio, musi ono podnieść tętno i częstość oddechów do poziomu umiarkowanego do intensywnego na co najmniej 10 minut. Dlatego czynności podejmowane w celu poprawy siły, takie jak ćwiczenia oporowe, używanie maszyn do ćwiczeń, podnoszenie ciężarów i treningi mięśniowe NIE są uważane za cardio, ponieważ nie podnoszą tętna przez cały okres ćwiczeń.

Zalety treningu cardio:

Konkretne korzyści ćwiczeń tego typu obejmują:

  • Poprawę zdrowia serca

Kiedy codziennie angażujesz się w 30-60 minut ćwiczeń sercowo-naczyniowych, jesteś w stanie zbudować silniejsze mięśnie, w tym serce. Treningi poprawiają poziom HDL (dobrego cholesterolu), zmniejszają niepokój i stres i obniżają poziom cukru we krwi.

  • Poprawa zdrowia mózgu

Dzięki regularnemu angażowaniu się w cardio obszary mózgu, które kontrolują pamięć i umiejętności logiczne, zwiększają swoją objętość. Częsta aktywność sercowo-naczyniowa zmniejsza również tempo kurczenia się mózgu u osób starszych, poprawiając ich funkcje poznawcze. Ale cardio może również pomóc w osiągnięciu dobrej jakości snu w nocy, co jest niezbędne dla zdrowia psychicznego.

  • Poprawa nastroju i energii

Cardio powoduje również zwiększoną produkcję hormonów poprawiających nastrój, takich jak dopamina, serotonina i noradrenalina. Czujesz się bardziej pobudzony i gotowy do wykonywania rutynowych czynności. Ale zwiększone uwalnianie hormonów także zwiększa wytrzymałość, dodaje energii i poprawia pamięć i koncentrację.

Udostępnij na:
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze
więcej wiedzy

Spodobał Ci się nasz artykuł?

Sprawdź jeden z kolejnych artykułów, które mogą Cię zainspirować i poszerzyć Twoją wiedzę.

Newsletter

Halo baza, tu nowości i promocje! Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco. Nie martw się! Nie będziemy spamować, wysyłamy tylko ważne informacje.