Numer kontaktowy:

Adres email:

Bieganie zimą… jak znaleźć motywację?

Jak zwiększyć motywację do biegania, nawet gdy Netflix i puszyste kapcie wołają Cię po imieniu? Te wskazówki pomogą Ci zbudować formę biegową również w okresie zimowym. 

Między niskimi temperaturami, pozornie niekończącymi się godzinami ciemności, deszczem ze śniegiem, bieganie zimą może nie być dobrym pomysłem dla osób ciepłolubnych. Samo wyjście za drzwi może wymagać ogromnej motywacji.

Nawet najbardziej oddani biegacze często flirtują z pomysłem pominięcia biegu. Ale pokonywanie kilometrów nie musi być walką. Pewnie, możesz obawiać się pierwszego kilometra, ale kiedy Twoje ciało się rozgrzeje, zimowy bieg może być wspaniały. 

Jak zwiększyć motywację do wyjścia, nawet gdy Netflix i puszyste kapcie wołają Cię po imieniu? Te wskazówki pomogą Ci zbudować formę biegową również w okresie zimowym. 

Na początek rozgrzej się 

Zapewnienie przepływu krwi przed wyjściem może ułatwić przejście, aby nie zamarznąć nagle, gdy tylko otworzysz drzwi wyjściowe. Spróbuj pajacyków, joggingu w miejscu, biegania w górę i w dół po schodach lub burpee. Tylko pamiętaj, nie spoć się tak w pomieszczeniu, że będziesz już mokry, gdy wyjdziesz na zewnątrz.

Wykonuj krótkie pętle

Bieganie na długich dystansach, które zabierze Cię wiele kilometrów od domu, może być zniechęcające, gdy nie masz pewności, jak Twoje ciało poradzi sobie z warunkami pogodowymi. Utrzymywanie krótkich pętli i krążenie w pobliżu domu pozwoli Ci zmniejszyć mentalną przeszkodę długiego biegu. Zamiast mówić sobie, że będziesz biegać przez godzinę lub że przebiegniesz 6 km, po prostu zaplanuj 10-15-minutową pętlę lub trasę od 1 do 2 km, zobacz, jak Ci pójdzie, a następnie spróbuj powtórzyć to jeszcze raz lub dwa.

Znajdź kompana do biegania

Dane pokazują, że ćwiczenia z innymi sprawiają, że bardziej prawdopodobne jest, że będziemy trzymać się rutyny treningowej – i zazwyczaj uznamy to za bardziej satysfakcjonujące. Niezależnie od tego, czy dołączysz do grupy biegaczy, utworzysz własną, czy po prostu zwerbujesz znajomego lub sąsiada, aby został Twoim kumplem do biegania. Rozważ partnerstwo podczas zimowych biegów, aby nie musieć samotnie stawiać czoła zimie i ciemnym wieczorom. 

Dopasuj ubiór do warunków pogodowych

Noszenie odpowiednich ubrań i zimowych butów do biegania znacznie pomoże Ci poczuć się bardziej komfortowo. Ogólną zasadą jest ubieranie się tak, jakby na zewnątrz było o 10 stopni cieplej, ponieważ szybko się rozgrzejesz. Załóż wełniane skarpetki, nie zapomnij o czapce i rękawiczkach. Przyda się również maska na twarz. Pamiętaj, buty do biegania o dobrej przyczepności pomogą zapobiegać poślizgom na zaśnieżonych i oblodzonych drogach.

Jeśli nie lubisz biegać na zewnątrz… postaw na bieżnię

Trzeba przyznać, że to nie to samo, co bieganie na świeżym powietrzu, ale czasami najlepszą opcją jest skorzystanie z bieżni. Jeśli drogi są śliskie, pada deszcz ze śniegiem lub śnieg albo po prostu nie możesz stawić czoła ciemności i zimnie, nie ma nic złego w ćwiczeniu w pomieszczeniu. W rzeczywistości bieżnia może być doskonałym narzędziem treningowym, które pomoże Ci pracować nad szybkością. 

Jakie wskazówki dodałbyś do tej listy? Daj znać w komentarzu, co motywuję Cię do biegania w chłodniejsze dni. 

 

Udostępnij na:
0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 Komentarzy
Informacje zwrotne w tekście
Zobacz wszystkie komentarze
więcej wiedzy

Spodobał Ci się nasz artykuł?

Sprawdź jeden z kolejnych artykułów, które mogą Cię zainspirować i poszerzyć Twoją wiedzę.

Newsletter

Halo baza, tu nowości i promocje! Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco. Nie martw się! Nie będziemy spamować, wysyłamy tylko ważne informacje.